Azmi Hamzaoğlu


Beli ağrıyanlar önce sigarayı bıraksınÜnlü ortopedi uzmanı Prof. Azmi Hamzaoğlu, "Boyun ya da bel problemi yaşayanların önce sigarayı bırakması gerekir" dedi ve ekledi: "Sigaradaki nikotin dokuların kendini yenilemesini önlüyor. Yoksa tedavi şansı yüzde 20 azalıyor."

Ortopediyi seçtim diye babam küstü

Ortopedi ve travmatoloji alanında önemli bir uzman Prof. Hamzaoğlu: "Babam kalp değil de ortopediyi seçtiğimi öğrenince 'Kırık çıkıkçı Melek Hanım da aynı işi yapıyor' dedi ve bana küstü. Tam iki yıl konuşmadık".

Bugünkü Pazartesi Sohbeti konuğu, ortopedi ve travmatoloji alanında dünya çapında bir isim olan Prof. Dr. Azmi Hamzaoğlu. Hamzaoğlu gününün neredeyse tamamını hastanede geçiren bir isim. Onunla söyleşi yapmayı istediğimi söyleyince, "Zor" dediler. "Hocayı yakalamak çok zor. Bir ameliyattan çıkıyor, ötekine giriyor, bazı ameliyatları 10 saat sürüyor." Yılmadım. Florence Nightingale'de Ortopedi Bölümü'nde ameliyattan çıkmasını beklemeye koyuldum. Azmi Hamzaoğlu'na bütün bir kat ayrılmış. 6 sekreteri, 2 uzman asistanı var. Güne saat 6'da başlıyor. Haftanın üç günü eğer acil bir durum yoksa, ameliyat yapıyor. Acil durum yoksa cümlesi lafta kalıyor ve her hafta bir değil, en az iki acil durum vakası yaşanıyor. Ameliyata girmediği saatlerde, kendisine ayrılan katta hasta bakıyor. Ama bakın nasıl? Her odada kendisini bekleyen hasta var. Hastanın röntgen ya da MR'ı ışıklı panoda asılı duruyor. Azmi Hoca, bir odadan diğerine ışık hızıyla geçiyor. Ben de onu o odalardan birinin çıkışında yakalayıp yarım saat kadar hastalarından uzaklaştırdım. "Her
şey ekip işi" diyor. "Sistemi iyi oturttuk. Ben olmasam bile tıkr tıkır işleyen bir tedavi mekanizmamız var. 24 saat acil ameliyat yapacak ekibimiz var. Ama Türkiye'de hasta geçmiş tecrübelerine dayanarak sisteme değil, doktora güvenmeyi seçiyor. Ben de herkese merhaba demek zorundayım. Cep telefonum sürekli açık." Azmi Hamzaoğlu 1956 Sinop doğumlu. Hayatının hiçbir döneminde doktor olmayı düşlememiş. İstanbul Erkek Lisesi'ni birincilikle bitirdikten sonra elektronik mühendisliği okumaya kalkınca babası "Orada dur" demiş. Gelip aile işinin başına geçeceksin, üniversite okumana hiç gerek yok.
"Aile işi ticaret ama benim gönlüm orada değildi" diye anlatıyor. "Amcam cerrahtı. Eğer tıbbiye okursan babanı ikna ederim dedi. Ben de kabul ettim. İstanbul Tıp Fakültesi'nde okudum. İlk 2 yıl bilerek hiç çalışmadım ve ikmale kaldım. Sonra baktım ki pabuç pahalı, bari bunu iyi okuyayım dedim." Peki niye ortopedi? "Çocukluk arkadaşımın ortopedik sorunları vardı, ondan." Baba Hamzaoğlu kalp değil de ortopedi seçtiği için oğlunu hiç affetmemiş ve ünlü ortopedi uzmanının bugün bile anlatırken acı acı gülümsediği cümleyi söylemiş.
Kırık çıkıkçı Melek Hanım da aynı işi yapıyor. "Tam iki yıl konuşmadık. Erkek çocuk için baba çok önemlidir aslında. Sonra rahatsızlandı. Buraya getirttim ve müthiş bir bakım gördü. O zaman 'Senin bu noktalara gelebileceğini hiç düşünmemiştim' dedi. Babamı kaybetikten sonra karım oğlumuza onun ismini verdi. Çocuklara kaybedilen anne ya da baba isimlerinin verilmesi doğru mu pek bilemiyorum. İsmi her söylediğinizde... Duygusal bir durum." Azmi Hamzaoğlu babasını kaybettikten sonra Amerika'ya gitmiş, ardından Japonya'da çalışmış. Amerika'ya yerleşebilirim diye düşünürken anestezi uzmanı eşi tavrını koymuş, "Asla Amerika'da yaşamam" demiş. Hamzaoğlu'nun Türkiye'de kalış öyküsü aşkla olmuş. Bugün tüm dünyada referans merkezi olarak kabul edilen Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'ni kuruşunun öyküsü de aşkla ilgili yani.